Різдвяні посиденьки «В кожній хаті в Україні вареники варять нині»

 І сказав Старий рік року Молодому:

«Наповняй все любов’ю у кожному домі»

 

   У дні, коли зимове Сонце починає поволі повертати на літо, люди радо зустрічають прихід Нового року, здоровлять один одного зичать радості, щастя, добробуту засівають зерном добра. Це свято – як земне, так і сповнене чудес, де все спрямовано на те, щоби вблагати і прихилити Щедрого Бога дати добрий урожай, гарний приплід, достаток у хаті. Адже кажуть, що в цю ніч відкриті небеса – і можна про все просити.

   Старий Новий рік – фраза, не позбавлена певної абсурдності у самій своїй суті: як же так – і старий, і новий водночас? Але саме так воно і є. Кажуть, що саме у цей вечір Новий рік зустрічається зі старим. Старий рік приходить тихо і нагадує нам, хто ми є. Це – наше свято, яке краще було б називати Щедрим вечором. А Новий рік повний сил і наснаги ступає впевненим кроком у майбутнє.

   Чимало різноманітних народних звичаїв та обрядів зв’язано із святом Старого Нового року.  Новорічна ніч, як і різдвяна, вважається у народі чарівною, з нею пов’язано чимало повір’їв. Наприклад, господарі ходять у сад і сокирою — «лякають дерева»: стукають по стовбуру і приказуть: «Ударяю — лякаю, як не будеш родити яблук груш, слив, то зрубаю». Наші прадіди вважали, що дерево і насправді «злякається» і віддячить добрим урожаєм у Новому році.

Існують ще такі повір’я:

  • Якщо інеєм вкрилися дерева, — чекай на врожай зернових, а ясний погожий ранок — на рясний урожай садовини.
  • Ясна місячна ніч проти Нового року — щастя прийде у кожну родину.
  • Уночі перед Новим роком треба спати без подушок, щоб голова цілий рік не боліла.
  • Коли під Новий рік добрий сніг, то сій гречку. Коли під Новий рік небо в зірках, буде урожай грибів.

14 січня Церква згадує також одного з Великих отців Церкви — Василія Великого. Ця людина є незвичайна, велична, світла. Він не тільки аристократ за походженням, а й аристократ духу, характеру, науки і святості.

В цей день в читальному залі Первомайської міської бібліотечної системи зібралися люди поважного віку на Різдвяні посиденьки – це учасники клубу «Гармонія життя», який працює при бібліотеці вже 9 років.

Учасники зібрання вітали один одного з усіма Різдвяними святами, пригощались варениками та узваром. А коли завітала Козуня, то всі дружно заспівали:

Де козуня ходить, – там житечко родить,

А де не буває, там вилягає;

Де козуня ходить, -там усе родить,

Де коза буває, -там все проростає,

А де не буває, – там все пропадає.

Навзаєм Козуня теж привітала присутніх

Я – коза периста,

Маю років триста,

Всім у ріднім краю

Бажаю врожаю!

З святом всіх вітаю!

Потім звучали колядки, щедрівки, легенди, а наостанок  організатор посиденьок Антоніна Григоренко побажала всім присутнім:

Хай забудуться біди й тривоги,

Щастя поруч із вами іскриться,

Буде вік Ваш і добрим, і довгим

І задумане все хай здійсниться.

Від вогнів новорічних ялинок

Ваші очі, як зорі, засяють,

Хай любов Вам, і віру, й надію

В душу свято Різдвяне вселяє!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *