Свято Конституції у Польщі

Конституція 3 травня 1791 року вплинула на дальші демократичні рухи у світі. Після втрати Польщею незалежності та поневолення, яке тривало 123 роки, саме конституція 3 травня нагадувала про боротьбу за польську свободу. На думку двох співавторів документа, Іґнація Потоцького та Гуґо Колонтая, ця Конституція була «останньою волею і заповітом згасаючої Вітчизни».

5 травня 1791 року день 3 травня було визнано Святом Конституції. Святкування цього дня були заборонені під час поділів Польщі. У квітні 1919 року, вже в незалежній державі, свято було відновлене. День Конституції 3 травня був оголошений поза законом гітлерівцями та комуністичними властями СРСР, які всевладно керували в післявоєнній Польщі. До 1989 року цього дня в Польщі часто відбувалися протести і антикомуністичні демонстрації.

Соціалістичний уряд Польщі не вітав це свято, але патріотично налаштовані поляки продовжували відзначати День Конституції при соціалізмі, хоча й неофіційно.

У 1990 році Свято Конституції 3 Травня було відроджене й офіційно оголошено державним святом. Невід’ємною частиною свята стали подячні молебні, якіпроходять в католицьких соборах по всій країні. Проходить також відвідування меморіалів, організовуються концертні програми театрально-концертних залах і на відкритих майданчиках. Вже в новій Польщі — від квітня 1990 року — День Конституції 3 травня став державним святом.

В Первомайській міській бібліотеці в читальному залі презентовано книжкову виставку приурочену до Дня Крнституції Польщі. Всі бажаючі можуть прийти і ознайомитись з літературою з виставки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *