Свято Водохреща

Різдвяно-новорічний період завершувався святом Водохреща. Його ще називають  Хрещення, Йордань, Богоявлення господнє. Цей звичай прийшов до нас в Україну разом із християнством і став традиційним святом нашого народу.

Вечір напередодні Хрещення називається другий Свят-вечір або “Голодна кутя”. Ця назва пішла від того, що доти, доки не посвятять воду, люди не їли. Надвечір ішли до церкви, де святили воду. Свяченою водою господар кропив всіх членів сім’ї, хату, подвір’я та господарство.

Сідали вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. Вечеряли пісними стравами: сюди входили кутя, узвар, пироги, вареники з капустою, голубці, смажена риба та ін…

Свято Водохреща відбувалося 19 січня на річці або біля криниці. Напередодні чоловіки вирубували на льоду великий хрест. Тут відбувалася Божа служба. Кульмінаційним моментом свята було занурення священником хреста у воду. З цього часу вода вважалася освяченою

Все про звичаї та традиції відносно свята Водохреща та інших зимових свят в Україні Ви можете знайти в друкованих виданнях бібліотеки таких як « Дідух»  Василя Скуратівського, « Звичаї нашого народу, Олекси Воропая, « Культура та побут населення України» та інших, які є в книжкових фондах нашої бібліотеки.

Зі Святом Водохреща! Будьте здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *