8 квітня – Міжнародний день ромів

Сьогодні, 8 квітня, світ відзначає Міжнародний день ромів. Саме 8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся перший Всесвітній конгрес, на якому був створений Міжнародний союз ромів (International Romani Union, IRU). Зараз IRU об’єднує ромські громадські організації 42-х країн світу.

Як іще називають ромів

Роми, цигани (нетолерантна назва), рома (самоназва) – народ, етнічні групи, що мають спільність походження і мови, живуть в Європі, Передній і Південній Азії, Північній Африці, Північній і Південній Америці та Австралії.

Слово цигани походить від середньогрецького ἀτσίγγανοι (atsinganoi, лат. adsincani) або ἀθίγγανοι (athinganoi,буквально недоторканні).   Перші згадки датуються ХІІІ століттям, саме від цього кореня пішла ціла група схожих назв у слов’янських та німецькій мовах.

Англійці називають циган Gypsies (єгиптяни), іспанці – Gitanos, французи – Bohemiens (богемці), або Tsiganes, італійці – Zingaros, голландці – Heidens (язичники), угорці – Cigany або Pharao nerek (фараонове плем’я), фіни – mustalaiset (чорні).

Звідки родом?

У сучасній науці панує точка зору, згідно з якою предки ромів – вихідці з Індії, що залишили батьківщину наприкінці І тисячоліття нашої ери. Осівши в Передній Азії, роми надовго затрималися на східній околиці Візантійської імперії. У XIII-XV століттях вони поширилися Південно-Східною і Східною, а потім і Центральною і Західною Європою, в подальшому – Північною Африкою і по Північною та Південною Америкою й Австралією в XIX столітті.

У Західній Європі на початку XV століття ромів зустріли доброзичливо. Пізніше ставлення до них змінилося: їх стали переслідувати як бродяг, оголошували поза законом, виселяли за межі держави, вбивали. Лише наприкінці XVIII століття в окремих країнах Європи до них почали ставитися більш терпимо. Тоді ж виник поділ ромів на осілих, напівосілих і кочових.

Чисельність

Чисельність ромів у світі – близько 12 млн. чоловік, в Європі до них зараховують себе близько 10 млн. осіб. Однак ці дані не є точними через кочовий спосіб життя ромів.

Мова

Роми розмовляють ромською мовою індоарійської групи індоєвропейської сім’ї, що розпадається на ряд діалектів. Зазвичай володіють також мовами народів, серед яких живуть.

Видатні роми

Ромська нація подарувала світові чимало знаменитостей і талантів. Серед них, приміром, Чарлі Чаплін. Кармен Амайя, Ерік Кантона, Елвіс Преслі, Джанго Рейнхардт, Броніслава Вайс (Папуша), Ронні Вуд, Софія Ковалевська, Боб Хоскінс, Йоганн Тролльман, Тайсон Ф’юрі та інші.

Етнографічні групи ромів

У процесі розселення склалися численні етнографічні групи ромів: келдерари, доварити, серви, сінті та мануш, калос і хітанос, рому, мугат (відомі як люлі), калі, лом (відомі як Боша), Домар і будинок, тревеллерс. Цигани келдарари діляться на п’ять регіональних груп, які по-ромськи називаються неціі.

Назви цих груп відповідають тій країні, в якій вони проживали тривалий час: унгріке ром – келдерари Угорщини, грекуря – келдерари Греції, доброжяя – румунські келдерари з Добруджі, Молдові – молдавські келдерари, Сербія – сербські келдерари.

Другою ознакою ідентифікації були географічні назви: польска рому – Польща, лотфітка рому – Латвія, киримітіка рому – Крим, влахуря – Волощина, Мачву – Мачву (Сербія), Кишинівці – Кишинів, Румелію – Румелия (європейська частина Туреччини) та ін.

Пам’ятні знаки

У 2007 році в Естонії було відкрито пам’ятник ромам, загиблим в роки війни від рук нацистів у таборі смерті в містечку Калев-Лійвнеподалік Таллінна.

У 2012 році пам’ятник ромам, які стали жертвами нацизму за часів гітлерівської Німеччини, був встановлений в Берліні неподалік від Бранденбурзьких воріт і Рейхстагу.

В Україні, у Чернігові, в мікрорайоні Астра, встановлено пам’ятний знак ромам, знищеним у роки Другої світової війни.

23 вересня 2016 року з нагоди 75-х роковин у Бабиному Яру у Києві урочисто відкрили Ромську кибитку – символ пам’яті про ромів, жертв нацизму.

Роми в Україні

Вперше в Україні  роми з’явилися у XV—XVII ст. — спочатку в  Бессарабії  та в  Криму. Перша письмова згадка про них в Україні — 1501рік (в охоронній грамоті, виданій великим литовським князем Олександром ромському ватажкові Василю).

В Україні  за даними Всеукраїнського перепису 2001 року мешкають 47,6 тисяч ромів. Однак ромські неурядові організації називають набагато більшу цифру – від 150 до 400 тисяч.

В Україні питаннями захисту прав ромів опікується  Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду «Відродження»  (заснований 1990 року). Мета ініціативи – підтримати зусилля НУО й активістів, спрямовані на залучення представників ромського народу до соціальних процесів і протидію дискримінації ромів.

На державному рівні 2013 року в Україні прийнято «Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року».

Символіка

У ромів є свій прапор, який представляє собою горизонтальні блакитну і зелену смуги. У центрі – червоне колесо з 16 спицями. Кольори прапора символізують небо і зелені луки, а колесо – кочове життя. Колесо також нагадує індійський знак “чакра”, що підкреслює зв’язок ромів з древніми индоаріями.

Гімн ромів написаний на основі народної пісні “Джелем, джелем”.

В рамках проекту культури національних меншин «Ми єдині» – до Міжнародного дня ромів в Первомайській міській бібліотеці представлено книжкову виставку « Роми під охороною держави».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.