Трійця. Зелені свята

Трійця, або ж П’ятидесятниця, відзначається на п’ятдесятий день після Великодня. Цьогоріч вона припадає на 23 червня. В українській традиції Трійця є частиною Зелених свят.

У п’ятидесятий день після Воскресіння Ісуса Христа на апостолів, які перебували у Сіонській світлиці в Єрусалимі, зійшов дух святий. Незабаром апостоли отримали особливі дари: хтось став цілителем та пророком, а хтось почав говорити на різних мовах світу і проповідувати вчення Христа по всьому світі.

Для християн Свято уособлює початок нової епохи існування людства. У цей день була утворена Вселенська апостольська Церква. Поняття “Свята Трійця” втілює вчення про Християнство про те, що Бог триєдиний: Отць, Син і Святий Дух, а догмат про Пресвяту Трійцю є основою Православної Церкви і був прийнятий на Першому Нікейському соборі в 325 році.

Напередодні святкування Трійці відзначають Батьківську суботу. Поминають померлих батьків та усіх, кого не змогли поховати за християнськими звичаями, до яких також належать безвісти зниклі або втоплені. У суботу ввечері відбувається святкове всенічне служіння — Велика вечірня, під час якої читаються три паремії: перша з них розповідає про те, як Святий Дух сходив на праведників, друга і третя паремії — є пророцтвами про зішестя Святого Духа на апостолів в день П’ятидесятниці. Вперше після Великого посту співається знаменита стихира шостого гласу «Царю Небесний», яка повторюється ще двічі після цього на утрені. Починаючи з цього дня молитва «Царю Небесний» стає першою молитвою початку як церковних, так і домашніх молитов.

Свято Трійці завжди випадає на теплу пору року, коли все починає зеленіти та цвісти, тому свято Трійці також називають Зеленою неділею. Молодими гілочками та листочками вбирають підлогу, вікна, оселю в храмах та у власних будинках — це означає розквіт людської душі. Вважається, що прикраса житла рослинами відганяє злих духів, очищає оселю. У цей день дівчата зазвичай плетуть вінки з трав і квітів, а ввечері пускають по річці. За легендою, куди вінок попливе, звідти прийде наречений, а якщо вінок не рухався, то на весілля незабаром розраховувати не варто. Цікавою традицією цього свята вважається підготовка березових віників для лазні. Так як зібрані в цей день рослини очищають не тільки тіло, а й душу. У понеділок, в День Святого Духа на Україні був звичай освячувати колодязі. Спочатку священик освячував громадський колодязь, а потім йшов до колодязів у господарствах людей. Господарі, які хотіли «позбутися від нечистої сили в домі», виставляли біля воріт стіл, накривали його скатертиною з хлібом та сіллю. Прочитавши молитву, священик заходив до будинку та освячував помешкання.

В цей день не рекомендується працювати і займатися фізичною працею, різати, шити, прибирати, стригтися, займатися садівництвом. У трійцю небажано вінчатися та купатися у водоймах. На Трійцю прийнято пекти короваї, пироги та млинці. Крім цього на столі повинні бути страви з яєць, які символізують оновлення природи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *