12 січня, виповнюється 115 років від дня народження геніальної української художниці Марії Примаченко.
Картини мисткині своєрідні, місцями наївні та по-дитячому яскраві. Марія Примаченко любила доповнювати картини із зображенням “чудовиськ” сюжетними лініями, давати їм імена. Художниця створювала полотна з унікальними, відомими лише її уяві, істотами. Втім, всі вони різнокольорові, здебільшого біля них розміщені квіткові та рослинні орнаменти. Здається, для неї довколишній світ, всі речі були одухотворені, наділені своєрідними характерами. На полотнах Примаченко оживають не лише химери, а й квіти та трави. Картини прикрашені традиційними українськими орнаментами. Не всі твори художниці були лише ритміко-орнаментальними, вона малювала й побутові сцени про весілля, сватання. Художниця також ілюструвала дитячі книжки, малювала картини за сюжетами українських народних дитячих пісень. Українка завдяки такій своїй творчості потрапила до Всесвітньої енциклопедії наївного мистецтва. Твори мисткині схвально сприймали поціновувачі мистецтва в Парижі, Лондоні, Монреалі, Празі. Марія Примаченко жила в один час із найвідомішим в світі художником-сюрреалістом Пабло Пікассо. В 1937 році він вперше побачив роботи українки з Київської області та був зачарований її генієм уяви.
У 2022 році ім’я мисткині облетіло всі ЗМІ, однак, на жаль, за трагічних обставин. На другий день повномасштабного вторгнення російські окупанти знищили історико-краєзнавчий музей в Іванкові, де були виставлені 33 роботи Марії Примаченко. Тоді місцеві жителі, попри пожежу та обстріли, врятували частину експозиції.
Одну зі вцілілих під час пожежі картин Марії Примаченко “Квіти виросли коло четвертого блока” продали на аукціоні за 500 000 доларів. Аукціон проводив Благодійний фонд Сергія Притули разом з аукціонним домом “Дукат”. Стартова ціна на картину була 5 тисяч доларів. Усі кошти з аукціону пішли на допомогу Збройним силам України.
Роботу Марії Примаченко 1990 року “Квіти виросли коло четвертого блока” із серії творів, присвячених Чорнобильській трагедії, до Фонду Сергія Притули передала родина колекціонера Ігоря Понамарчука та історикині мистецтва Дар’ї Добріян, які зараз волонтерять у Фонді. Саме цю роботу Примаченко для аукціону вибрали через назву. Адже під час спроби наступу на Київ російські окупанти зайшли в Чорнобильську зону й рили окопи в рудому лісі – у зоні відчуження навколо четвертого енергоблока, де ґрунт усе ще радіоактивний.
Родина Марії Примаченко підтримала благодійний аукціон і відмовилася від роялті з продажу картини на користь Збройних Сил України. Відомо, що роботу Примаченко придбав українець із закордону. За словами представників Фонду, це перший випадок за історію благодійних аукціонів, коли українська картина була продана за пів мільйона доларів.
До цієї ювілейної дати на абонементі сектору обслуговування дітей головної бібліотеки оформлено виставку-ілюстрацію «Жанр «наївного мистецтва» Марії Примаченко». На якій зацікавленим користувачам представлено не тільки книги про відому художницю, а й світлини її робіт, ілюстрацій та цікавих фактів.