Національності Первомайської міської територіальної громади. Чехи.

Чеська громада Первомайщини — це переважно люди вихідці із села Богемка Врадіївського району. Міграція з Богемки  розпочалась ще у 50-х роках XX століття. Одним із таких населених пунктів став Первомайськ, де було розпочато будівництво цукрового заводу при сприянні Чехословацької республіки. Згодом, настав час коли в багатьох чеських родинах Первомайщини відчутним став розрив родинних зв’язків, виникла потреба у створенні об’єднання, яке б згуртувало представників чеської національної меншини заради збереження чеської мови, традицій, самоідентичності тощо.

Так,  25 грудня 2009 року в місті Первомайську було створено чеське громадське об’єднання «Нова Богемка». Головою об’єднання було обрано Янчик Людмилу Ярославівну. Члени цього товариства вивчають чеську мову, історію та культуру Чехії, організовують свята, конкурси, тематичні лекції, перегляд документальних та художніх фільмів. Час від часу організовують зустрічі з представниками товариства «Богемка» з метою обміну досвідом. Також, члени об’єднання «Нова Богемка» збирають книжки для створення єдиних у місті бібліотеки чеських видань та музею старовинних чеських речей, досліджують родовід чехів Первомайська, впорядковують могили предків. На спільних зібраннях члени об’єднання «Нова Богемка» проводять свята, вивчають чеські пісні, є постійними учасниками фестивалю мистецтв національних культур «Ми – українські».

Вивчення чеської мови
Фестиваль мистецтв національних культур «Ми – українські»
Фестиваль мистецтв національних культур «Ми – українські»
Участь у фестивалі чеських меншин
Привітання з Різдвом

Час, проведений у колі представників цієї громади минає швидко, цікаво а головне – з користю. Головне кредо об’єднання — завжди пам’ятай про своє національне коріння, шануй своїх предків, адже це вияв поваги до нації, культури, до самого себе.

Від самого початку вторгнення Росії на територію України чеське громадське об’єднання «Нова Богемка» активно бере участь в усіх заходах для допомоги ЗСУ. Спочатку, своїми силами робили коктейлі «Молотова». Робота налагодилась досить швидко. Трохи згодом, почали готувати смачне печиво і заготовки для перших страв у герметичні упаковки, шити одяг для наших захисників, а із клаптиків матерії плести сітки і кікімори. В міські пункти прийому продуктів та одягу для постраждалих від війни, зносили теплі речі, постільну білизну.

Родина голови об’єднання Янчик Людмили Ярославівни більше місяця прихистила у себе сім’ю переселенців з п’яти чоловік. Вони приїхали з Чернігова. Згодом вони повернулись до своїх домівок.

Все на допомогу нашим воїнам
Все на допомогу нашим воїнам

Завдяки активній роботі чеського громадського об’єднання «Нова Богемка» в Чеській республіці організовуються заходи для допомоги ЗСУ. Так, 24 серпня 2023 року в містечку Літомішл була проведена акція «Молитва за Україну». В місті проживає 10 000 населення і 8% – це люди з України, яких вони прихистили. У місті створено чесько-український хор, який їздить по містам Чехії для збору коштів на ЗСУ.

Молитва за Україну

Чеське громадське об’єднання «Нова Богемка» постійно підтримує зв’язки з товариством «Чеські братри» з села Богемка Врадіївського району та Чеською євангелійською церквою. З невеличкого села Богемка в ЗСУ несуть службу більше 20 чоловік. У 2021 році за програмою «Остання адреса», при сприянні Чеської республіки, була відкрита пам’ятна дошка репресованому радянською владою Янчику Франтішику в селі Богемка. У липні 2023 року Релігійна громада церкви християн надали матеріальну допомогу жителям херсонщини, що постраждали від наслідків затоплення. Навесні 2023 року біля пам’ятника «Жертвам голодомору» по вулиці Вокзальній були висаджені дерева.

Встановлено камінь у чеському селі Богемка на честь чеського філософа ЯнаГуса
Встановлено камінь у чеському селі Богемка на честь чеського філософа ЯнаГуса
Остання адреса
Остання адреса
Остання адреса
Посадка дерев і квітів біля пам’ятнику жертвам Голодомору

Члени спілки прийняли участь у заході, присвяченому 100-річчю спілки «Ексгулант» (спілка чехів, які повернулись в Чеську республіку з різних країн). Щороку, діти різних вікових категорій із задоволенням влітку відпочивають у Чеських таборах відпочинку.

25 жовтня 2023 року в Києві делегати чехів Первомайщини разом з чехами з інших місць України прийняли участь у заходах з вшанування пам’яті професорки чеських спільнот України Л.Ф. Мухіної. Потім була зустріч у Державній службі України з етнополітики та свободи совісті та у посольстві Чеської республіки. 26 жовтня відвідали Житомирську обласну військову адміністрацію, військовий госпіталь, якому була надана гуманітарна допомога від чеських організацій для реабілітації військових. Далі, завітали у знамениті чеські місця України: район Чеська Крошня, музей чеських ремесел «Ремеслений двір».

На засіданні у Житомирській військовій держадміністрації
Допомога у Житомирський військовий госпіталь від чеських організацій України для реабілітації військових
Допомога у Житомирський військовий госпіталь від чеських організацій України для реабілітації військових
Чеська громада з представниками з Чехії

Чеське громадське об’єднання «Нова Богемка» продовжує працювати та допомагати ЗСУ та мирним людям, в кого є у цьому потреба.

Разом наближаємо нашу спільну Перемогу!

За матеріалами голови Чеського громадського об’єднання «Нова Богемка» Людмили ЯНЧИК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *