Національності Первомайської міської територіальної громади. Євреї.

Перші згадки про євреїв на Первомайщині  відомі ще з початку заснування міста Первомайська — з 1676 року. Вже наприкінці XVIII століття у містечку Богопіль мешкало не більше 140 євреїв. До 1840-х років єврейське населення збільшилося майже вдесятеро і становило 1300 осіб. До кінця XIX століття у Богополі проживало 5900 євреїв. На початку ХХ століття у місті діяло 7 синагог, єврейська лікарня та бібліотека, приватне чоловіче училище, хедер (початкова єврейська школа) та Талмуд-Тора (єврейський релігійний навчальний заклад для хлопчиків із малозабезпечених сімей).

Завдяки будівництву залізниці у 1860-х, село Голта здобуло додатковий поштовх для розвитку. До кінця XIX століття у селі проживало 7300 осіб, з яких 1200 були євреї. У 1905 році у всіх трьох майбутніх частинах міста Первомайська: Богопіль, Голта та Ольвіопіль відбулися єврейські погроми. Богопіль Містечко був розграбований та багато спалено домів. але обійшлося без  жертв, постраждав тільки сувій Тори. 19 грудня 1919 року стався погром, влаштований відступаючими частинами Добровольчої армії – багато євреїв було вбито.

За переписом населення Первомайська 1924 року  проживало 10 000 євреїв та 7 000 українців, а наприкінці 1930-х років чисельність єврейського населення збільшилася втричі. На той час у місті діяли 11 синагог, 7 єврейських шкіл та цех шойхетів (шойхет – забійник худоби та птиці, одна з професій, пов’язаних з релігійними традиціями єврейської громади).

Найжорстокішим періодом в історії євреїв Первомайщини стала Друга світова війна. За підрахунками ізраїльського історика Іцхака Арада в окупацію потрапила половина довоєнного єврейського населення Первомайська — приблизно 3000 осіб. Вперше знищення євреїв провели 17 вересня 1941 року: було вбито 1500 людей, інших євреїв Богополя та Ольвіополя нацисти зігнали в гетто. У перший рік окупації, за даними радянських джерел, загинуло близько 8000 євреїв. Голтянський район міста став центром, куди румунська влада переселяла євреїв з інших підконтрольних територій (Бессарабії, Буковини та інших). У вересні–жовтні 1941 року в Голтянський район прибуло 25 000 євреїв з Бессарабії. Для цього було створено ще одне гетто і трудовий табір на заводі «25-річчя Жовтня». На 1 вересня 1943 року в Голті в живих залишалося 72 євреї.

В післявоєнний час, ще до 1970-х років, в Первомайську зберігалися цілі єврейські квартали. Нова хвиля відродження єврейського життя відбулося наприкінці 1990-х років. Так, 23 листопада 1998 року була зареєстрована єврейська релігійна громада «Хабад», ініціатором створення та постійним очільником якої є Шефкін Михайло Леонідович. Громада була створена при підтримці головного рабина Миколаєва Шолома Готліба. У 2023 році громаді виповниться 25 років.

Шефкін Михайло Леонідович
Шолом Готліб

Єврейська релігійна громада «Хабад» протягом років зберігає культурну ідентичність свого народу, допомагає євреям та бере участь в соціальному та культурному житті Первомайської міської територіальної громади. Громадою «Хабад»  було ініційовано створення школи по вивченню івриту «Алія Сахнут», благодійного фонду «Хесет Реін», при якому функціонує патронажна служба для постійного догляду за особами, які його потребують (особи з інвалідністю, громадяни похилого віку).  Постійно проводиться робота з виховання єврейських дітей в кращих традиціях свого народу. При єврейській релігійнійгромаді «Хабад» функціонує програма по вивченню тори «Коль-Тара», на даний час програма діє онлайн. Громада є постійним учасником міського фестивалю мистецтв національних культур «Ми – українські» (Первомайськ) та фестивалю національних культур «Дружба» (Миколаїв).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *