Рош Ашана

Рош АШана (івр. ראש השנה – «голова року») – Новий рік усіх, хто сповідує іудаїзм, зокрема євреїв. З цим святом пов’язано створення перших людей, куштування забороненого плоду, закінчення Всесвітнього потопу, чудесний порятунок Ісаака під час жертвопринесення та інші важливі події біблійної історії.Святкують іудейський Новий рік Рош АШана два дні поспіль, які носять назву «йом-ха-аріхта» – «один довгий день» та припадає на молодий осіннній місяць тішрей (тішри) за єврейським календарем (цього року святкується з вечора 15 вересня). З цього дня починається відлік днів нового єврейського року.

За легендою щорічно в цей день Всевишній творить суд над людством. Молитовні служби в ці дні повинні вплинути на рішення Творця. У богослужінні на Новий рік за єврейським календарем переважають мотиви самоаналізу і покаяння. Проте, щира віра в те, що Господь бажає всім добра і благополуччя перетворює цей день на свято.Найяскравішою подією свята є сурмління в шофар – баранячий ріг. Звук шофара закликає віруючих на Божий суд. Баранячий ріг нагадує про агнця, якого Авраам приніс в жертву замість свого сина Ісаака. Це символізує готовність кожного віруючого до самопожертви.У шофар сурмлять в синагозі під час ранкової молитви, сто раз в кожен з двох днів свята. За традицією шофар повинен видавати три різних звуки: довгий, поступово знижується, короткий, жалібний і уривчастий, різкий. “Трубний глас” слухають стоячи. Шофар ніколи не був для євреїв просто музичним інструментом. Звук шофара означає, що віруючий повинен подумки озирнутися на минулий рік, дати самому собі і Творцеві духовний звіт за всі свої вчинки, слова і думки за минулий рік і прийняти рішення, як виправити недоліки і провини, як повернутися до Бога. Існують і інші тлумачення цього звичаю. Вважається, що звуки шофара досягають небес і збивають з пантелику сатану, який в цей момент доповідає Богу про всі людські гріхи. Обвинувача приголомшують трубні звуки і він не може прочитати весь свій викривальний список.Святом Рош АШана починаються 10 днів молитов і каяття, звані «Дні трепету». Їх кульмінацією стає наступне свято – Йом-Кіпур – день примирення. Вважається, що на початку цього періоду Бог сидить на престолі справедливого судді і уважно оцінює вчинки всіх людей. Але потім Бог “пересідає” на престол милосердя і дає людям ще один шанс виправитися.Вважається, що в свято Рош АШана на Небесах вирішуються долі всіх людей: вони описуються в Книзі Життя і скріплюються особливою печаткою, яка визначає яким буде наступний рік. Когось чекає багатство і честь, хтось проведе цей час в мріях про солодке життя, інших же можуть очікувати невдачі, горе, хвороби – все це залежить від того, як людина провела попередній рік, чи заслуговує вона божественних почестей чи ні. За віруванням, перед Богом в цей час відкриті три книги. У першій записані імена праведників, чиї добрі справи переважують злі. Друга книга містить імена грішників, тих, хто частіше робив недобрі вчинки. В третій книзі, тієї, що лежить посередині, записані імена більшості людей. Вони не праведники, але і не пропащі грішники. Чаші їх ваг з добрими і злими вчинками знаходяться, так би мовити, в рівновазі. Саме у цих людей є шанс виправити свою долю щирим покаянням.У кожен з двох вечорів свята і в кожен з двох його днів влаштовується святкова трапеза, що починається проголошенням благословення на хліб. На цих застіллях збирають всю сім’ю, а якщо є можливість, запрошують гостей. У ці дні послідовники іудаїзму благословляють один одного словами “Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік”.

Традиційним фруктом, пов’язаний з єврейським Новим роком вважається гранат. Але в регіонах, де гранати не росли, їх замінювали яблуками. Частиною трапези обов’язково є мед, щоб наступний рік був солодким. Часто на стіл подається риба, і неодмінно з головою, щоб весь рік «бути на чолі, а не в хвості». Подають також нарізану кружальцями моркву, нагадує золоті монети, тому що в доленосні дні Нового року визначається і матеріальний добробут людини на майбутній рік. Обов’язково присутній на Святковому столі круглий, у формі вінка, хліб – хала.Така форма є символом циклічності часу. Категорично заборонено їсти гірку і кислу їжу, щоб наступний рік не було горя і біди. Не прийнято їсти горіхи, тому що числове значення слова «горіх» на івриті однокове із числовим значенням слова «гріх». А про гріх в цей час згадувати не можна ні в якому разі.Щасливі привітати Вас зі святом Рош а-Шана і побажати нового, щасливого, радісного і родючого року, творчих перемог і ділових здобутків, благополуччя та здоров’я в родині. Нехай будуть почуті молитви і послано все те, про що мріялося. Нехай смачні будуть хала і медові яблука!

Бажаємо Вам гарного і солодкого Нового року! Мазл тов!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *