День пророка Іллі

Ільїн день – один з найбільших і особливо шанованих народних свят. У слов’янській народній традиції Ілля – володар грому, небесного вогню, дощу, покровитель врожаю і родючості. Ілля – «грізний святий». За українським повір’ям, сонце — колесо від колісниці Іллі-пророка, Чумацький шлях — дорога, по якій їздить пророк, що запряжена вогненними кіньми від чого і відбувається грім. Взимку Ілля їздить на санях, тому грози і грому не буває.

В Ільїн день категорично заборонена будь-яка робота, так як вважається, що вона не принесе ніякого результату і тільки може розгнівати Іллю-пророка, який жорстоко карає за нешанобливе ставлення до свого свята. Ільїн день вважався календарним кордоном літа, коли в природі з’являлися перші ознаки осені і зміна в поведінку звірів і птахів, змінюється погода. 2 серпня не можна впускати в будинок бездомних тварин, інакше в них вселяться злі духи, що ховаються від гніву Іллі. Виганяти домашніх звірів на вулицю також не варто. У цей день не можна ловити рибу.

Найвідоміша заборона цього дня пов’язана з повір’ям про те, що в День Іллі оживає підводна нечисть. З цього дня в озерах і річках вже не купаються, щоб русалки і водяні на дно не потягли. Наші предки вважали, що купання в цей день може накликати хвороби. Така заборона має і природне обґрунтування: зазвичай вода з 2 серпня ставала холодною в північних регіонах, а у південних – зацвітала.

2 серпня можна збирати ягоди і трави, заготовлювати чай і цілющі рослини. Ілля Пророк вважається покровителем родючості, тому йому необхідно молитися про поповнення в родині. Сьогодні доглядають за бджолами і працють на пасіці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *