Гірке слово “остарбайтер”

11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

В цей день весь світ віддає данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в фашистських концтаборах.

Цю дату згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН було встановлено в пам’ять про інтернаціональне повстання в’язнів найбільшого концентраційного табору – Бухенвальд. Саме 11 квітня 1945 року останній в’язень вийшов з його воріт із сумно відомим написом “Jedem das Seine” – “Кожному своє”.

Підгороднянська бібліотека-філія презентує тематичну викладку літератури “Гірке слово “остарбайтер”, де користувачі знайомляться з літературою та згадують і віддають шану пам’яті своєму односельцю Новаку Василю Максимовичу, який пройшов сурову та страшну “школу” життя.

Його, 16-річного юнака, фашисти вивезли до Німеччини, примусили працювати на залізниці. Голодні бранці з України, виснажені працею, все ж таки наважилися на втечу, але поліція викрила їх намір. Так Василь опинився у Дрезденській в’язниці. Після жорстоких допитів парубка відправили до штрафного табору Брік.

Друга втеча теж закінчилася невдачею. А потім були концентраційні табори смерті Гросс-Розен, Маутхаузен, Бухенвальд і під кінець Дахау.

В бібліотеці є Копія довідки, виданої Комісією у справах колишніх партизанів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. при Верховній Раді України про те, що Новак Василь Максимович був учасником підпільно-партизанської боротьби у складі підпільної організації німецького концтабору “Бухенвальд” на посаді підпільника з 2 грудня 1944 р. по 11 квітня 1945 р. Підписали Протокол засідання Комісії у справах колишніх партизанів № 353 від листопада 1999 р. голова Комісії В.Коньков та відповідальний секретар В.Сатурін.

А також Копія посвідчення, що Новак Василь Максимович,1925 року народження є політичним в’язнем, в минулому, фашистського концтабору “Бухенвальд” в Німеччині з 2 грудня 1944 р.по квітень 1945 р. та був зареєстрований по справі Бухенвальдського архіву під лагерним № 96591. Посвідчення видане GEDENKSTATTE BUCHENWALD, Weimar-Buchenwald,den 28.03.1994 р.

Вклонімося мужності та світлій пам’яті людей, чиї життя несправедливо обірвалися за колючим дротом концтабору. Наш праведний обов’язок – пам’ятати про борців антифашистського опору задля збереження історичної пам’яті про трагічні події Другої світової війни, що забрала життя мільйонів людей, загиблих у нацистських концтаборах, гетто та місцях примусового утримування.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *