Стрітення Господнє

Стрітення Господнє – велике християнське свято, яке у православ’ї належить до числа двонадесятих. Тобто воно є одним із дванадцяти найбільших після Великодня свят.

Святкування Стрітення Господнього кожного року проходить в одну й ту ж саму дату: на 40-й день після Різдва Христового – 15 лютого.

У перекладі зі слов’янської слово “стрітення” має значення “зустріч”. Проте слово зустріч не передає головного значення церковно-слов’янського поняття стрітення. В даному випадку, як зауважив митрополит Веніамін (Федченко), більш слушно у значені «прямування менших назустріч більшому»: людей, що зустрічають Бога.

На сороковий день після Різдва Ісуса сталася зустріч – Церкви старозавітної і Церкви новозавітної. Все євангельське оповідання перейняте мотивом точного виконання закону Мойсея: сорокаденний термін очищення, запропонований книгою Левіт, посвята первородного сина Богу.  В новозавітну історії означає, що очікуване багатьма поколіннями час приходу Месії прийшов.

Стрітення уособлює зустріч усього людства в особі старця Симеона із Богом. Близько 300 років Симеон чекав зустрічі з Богонемовлям. Одного дня до храму прийшли Марія і Йосип із маленьким Ісусом, щоб принести Господу вдячну й очисну жертву. Згідно з Євангелієм, кожна перша дитина чоловічої статі належала Богові, і маля треба було приносити до храму саме на 40-й день після народження. Побачивши Марію з немовлям, старець вийшов їм назустріч. Потім він узяв дитину на руки й виголосив свою знамениту пісню: “Нині відпускаєш раба Твого, Владико за словом Твоїм, з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвітлення язичників і славу народу Твого, Ізраїля”. Молитва святого Симеона співається в святкові дні або читається під час цілоденного богослужіння на кожну вечірню.  Вона означає, що треба прожити життя в мирі з Богом і виконанні євангельських заповідей, щоб, як святий старець Симеон, з радістю зустріти нескінченний світлий день в Царстві Небесному.

На честь Стрітення Господнього у церквах святять воду. Християни вірять, що ця вода має чудодійну силу й може зберігатися тривалий час, не втрачаючи своїх особливих властивостей.

Також у храмах освячують свічки. Вони вважаються головним засобом для очищення будинку, приборкання сварок, лікування душі й тіла. Їх дбайливо зберігають цілий рік біля ікон та запалюють під час домашньої молитви.

У це свято можна попросити у Господа допомоги в справах і здійснення мрій. У народі вірять, що щирі прохання будуть почуті й виконані.

Натомість у день Стрітення категорично не можна лаятися та сваритися. Не варто також займатися важкою фізичною працею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *