150 років від дня народження автора дизайну національного герба України «Тризуб», талановитого патріарха української культури Василя Кричевського

12 січня 2023 року виповнюється 150 років від дня народження Василя Григоровича Кричевського (1873-1952)

Василь Григорович Кричевський – видатний український архітектор, маляр, графік, художник декоративно-ужиткового мистецтва, художник театру та українського кіно, мистецтвознавець, педагог, колекціонер, найбільш харизматична постать українського мистецтва першої половини ХХ століття, фундатор стилю українського модерну в національній архітектурі, один із засновників і перший обраний ректор Української Академії Мистецтв, автор дизайну національного герба України «Тризуб» і перших українських грошей, Почесний член Української вільної академії наук у США, академік, професор, доктор мистецтвознавчих наук, заслужений діяч мистецтв УРСР, патріарх великої мистецької родини Кричевських, яка збагатила світове мистецтво кількома видатними художниками, автор проекту будівлі колишнього Опішнянського гончарного показового пункту Полтавського губернського земства.

Мистецька діяльність художника обіймає понад півстоліття (1897-1952), припадаючи на період бурхливого розвитку української культури і мистецтва. До цього розвитку спричинився у великій мірі він сам, працюючи й творячи в найрізноманітніших ділянках. Видатний і своєрідний маляр-пейзажист, педагог і мистецтвознавець, від одночасно виступав новатором в архітектурі, в книжковій графіці, в ужитковому мистецтві та в оформленні театральних і кінематографічних вистав. Зокрема, саме Кричевський оформив славетний фільм Олександра Довженка “Звенигора”.

Василь Кричевський був також вченим і досліджував українське народне мистецтво будівництва, вивчав етнографію та археологію України. Він був педагогом – професором Української Державної Академії Мистецтв та різних мистецьких інститутів. Він працював у прикладному мистецтві: за його проектами виробляли килими, вибійки, меблі, вишивки, посуд – все це він творив, черпаючи своє натхнення з мистецької творчості українського народу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *