Рош Ха-Шана

Рош ха-Шана (івр. ראש השנה – «голова року») – Новий рік усіх, хто сповідує іудаїзм, зокрема євреїв. З цим святом пов’язано створення перших людей, куштування забороненого плоду, закінчення Всесвітнього потопу, чудесний порятунок Ісаака під час жертвопринесення та інші важливі події біблійної історії.

Святкують іудейський Новий рік Рош ха-Шана два дні поспіль, які носять назву «йом-ха-аріхта» – «один довгий день» та припадає на молодий осіннній місяць тішрей (тішри) за єврейським календарем (цього року святкується з вечора 18 вересня до вечора 20 вересня). З цього дня починається відлік днів нового єврейського року. За легендою щорічно в цей день Всевишній творить суд над людством. Молитовні служби в ці дні повинні вплинути на рішення Творця. У богослужінні на Новий рік за єврейським календарем переважають мотиви самоаналізу і покаяння. Проте, щира віра в те, що Господь бажає всім добра і благополуччя перетворює цей день на свято.

Найяскравішою подією свята є сурмління в шофар – баранячий ріг. Звук шофара закликає віруючих на Божий суд. Баранячий ріг нагадує  про агнця, якого Авраам приніс в жертву замість свого сина Ісаака. Це символізує готовність кожного віруючого до самопожертви.

У шофар сурмлять в синагозі під час ранкової молитви, сто раз в кожен з двох днів свята. За традицією шофар повинен видавати три різних звуки: довгий, поступово знижується, короткий, жалібний і уривчастий, різкий. “Трубний глас” слухають стоячи. Шофар ніколи не був для євреїв просто музичним інструментом. Звук шофара означає, що віруючий повинен подумки озирнутися на минулий рік, дати самому собі і Творцеві духовний звіт за всі свої вчинки, слова і думки за минулий рік і прийняти рішення, як виправити недоліки і провини, як повернутися до Бога. Існують і інші тлумачення цього звичаю. Вважається, що звуки шофара досягають небес і збивають з пантелику сатану, який в цей момент доповідає Богу про всі людські гріхи. Обвинувача приголомшують трубні звуки і він не може прочитати весь свій викривальний список.

Святом Рош ха-Шана починаються 10 днів молитов і каяття, звані «Дні трепету». Їх кульмінацією стає наступне свято – Йом-Кіпур – день примирення. Вважається, що на початку цього періоду Бог сидить на престолі справедливого судді і уважно оцінює вчинки всіх людей. Але потім Бог “пересідає” на престол милосердя і дає людям ще один шанс виправитися.

Вважається, що в свято Рош ха-Шана на Небесах вирішуються долі всіх людей: вони описуються в Книзі Життя і скріплюються особливою печаткою, яка визначає яким буде наступний рік. Когось чекає багатство і честь, хтось проведе цей час в мріях про солодке життя, інших же можуть очікувати невдачі, горе, хвороби – все це залежить від того, як людина провела попередній рік, чи заслуговує вона божественних почестей чи ні. За віруванням, перед Богом в цей час відкриті три книги. У першій записані імена праведників, чиї добрі справи переважують злі. Друга книга містить імена грішників, тих, хто частіше робив недобрі вчинки. В третій книзі, тієї, що лежить посередині, записані імена більшості людей. Вони не праведники, але і не пропащі грішники. Чаші їх ваг з добрими і злими вчинками знаходяться, так би мовити, в рівновазі. Саме у цих людей є шанс виправити свою долю щирим покаянням.

У кожен з двох вечорів свята і в кожен з двох його днів влаштовується святкова трапеза, що починається проголошенням благословення на хліб. На цих застіллях збирають всю сім’ю, а якщо є можливість, запрошують гостей. У ці дні послідовники іудаїзму благословляють один одного словами “Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік”.

Традиційним фруктом, пов’язаний з єврейським Новим роком вважається гранат. Але в регіонах, де гранати не росли, їх замінювали яблуками. Частиною трапези обов’язково є мед, щоб наступний рік був солодким. Часто на стіл подається риба, і неодмінно з головою, щоб весь рік «бути на чолі, а не в хвості». Подають також нарізану кружальцями моркву, нагадує золоті монети, тому що в доленосні дні Нового року визначається і матеріальний добробут людини на майбутній рік. Обов’язково присутній на Святковому столі круглий, у формі вінка, хліб – хала.

Така форма є символом циклічності часу. Категорично заборонено їсти гірку і кислу їжу, щоб наступний рік не було горя і біди. Не прийнято їсти горіхи, тому що числове значення слова «горіх» на івриті однокове із числовим значенням слова «гріх». А про гріх в цей час згадувати не можна ні в якому разі.

Щасливі привітати Вас зі святом Рош а-Шана і побажати нового, щасливого, радісного і родючого року, творчих перемог і ділових здобутків, благополуччя та здоров’я в родині. Нехай будуть почуті молитви і послано все те, про що мріялося. Нехай смачні будуть хала і медові яблука!

Бажаємо Вам гарного і солодкого Нового року! Мазл тов!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *