Холокост у Первомайську. Памятаємо!

Місто Первомайськ був окупований на початку серпня 1941 року. До кінця серпня місто було поділене на дві частини. Румунам відійшла правобережна частина – Голта. Вона стала частиною Трансністрії. Німці контролювали лівобережну частину міста (Богопіль і Ольвіопіль).

За підрахунками ізраїльського історика Іцхака Арада в окупацію потрапила половина довоєнного єврейського населення Первомайська, приблизно три тисячі чоловік. Першу акцію знищення провели 17 вересня 1941 року, розстрілявши 1,5 тис. Євреїв.

Євреїв Богополя та Ольвіополя нацисти зігнали в гетто. Акція знищення пройшла в грудні 1941 року. Нацисти заявили в’язням, що їх ведуть на роботу та наказали взяти речі і коштовності. Людей побудували в колону і повели по вулиці Радянській (нині Миколи Вінграновського) в Козорізій  яр в трьох кілометрах від міста. Там, в траншеї, яка до війни використовувалася для видобутку глини, розстрілювали групами по 10 чоловік, поступово заповнюючи яму.

У Голті румунська влада створили закрите гетто. Воно розташовувалося в кварталі по вулицях Леніна, Толстого і Маркса (нині Шевченка, Толстого і Виговського відповідно). Покинути гетто в’язні мали право тільки за спеціальними перепустками. Працездатних використовували на роботі в ательє, видаючи їжу замість оплати.

Щодня в’язнів гетто перевіряли лікарі, відбираючи хворих і слабких. Їх розстрілювали за містом. У перший рік окупації, за даними радянських джерел, загинуло близько 8 тисяч євреїв.

Голтянський район став центром, куди румунська влада переселяла євреїв з інших підконтрольних територій (Бессарабії, Буковини та інших). У вересні – жовтні 1941 року в Голтянський район прибуло 25 тис. євреїв з Бессарабії. Частина з них були розміщені в самій Голті. Для цього було створено ще одне гетто і трудовий табір на заводі «25-річчя Жовтня». На території Голтянського району були створені кілька таборів для євреїв.

В середині жовтня 1941 року Антонеску видав наказ про знищення всіх євреїв на території Голтянський району. Акцію знищення проводили румунські військові спільно з німецькою айнзатцгрупою «Д» (айнзацгрупи поліції безпеки і СД –  воєнізовані ескадрони смерті нацистської Німеччини, які здійснювали масові вбивства цивільних осіб на окупованих територіях країн Європи та СРСР. Відігравали провідну роль в «остаточному вирішенні єврейського питання»). Розстріли почалися 21 грудня і тривали кілька днів. З 24 по 26 грудня карателі зробили перерву, щоб відсвяткувати Різдво в Голті.

Які залишилися в живих було наказано побудувати греблю довжиною 12 м і висотою 1,8 м, щоб кров розстріляних не потрапляла в Буг. Після свят розстріли тривали аж до 29 грудня 1941 року. Було знищено приблизно 48 тисяч євреїв. З січня 1941 по лютий 1942 року в’язні спалювали тіла розстріляних.

Пам’ятаймо! Ніколи знову!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *