Медовий Спас

14 серпня православні християни відзначають свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього або Медовий Спас чи Маковій. З цього дня починається Успенський піст, який завершується 28 серпня святом Успінням Пресвятої Богородиці.

Медовий Спас – це народна назва свята, де слово “Спас” – похідне від “спасати” або “запасатися”. З давніх-давен вважалося, що саме з цієї дати можна збирати мед у вуликах і заготовлювати його на зиму. Деякі історики пропонують альтернативні варіанти трактування назви, де “Спас” – скорочення від слова “спаситель”, тобто, Ісус Христос. Друга версія свідчить, що “Спас” – це назва перших двох тижнів серпня у лексиконі древніх слов’ян.

У народі Медовий Спас ще називають “Маковій” – на честь пам’яті християнських мучеників Макавеїв: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркелла.

Пасічники в цей день повинні зібрати мед з вуликів і віднести стільники до церкви на освячення, після якого частину залишали собі, а іншу частину – підношення священикам. Також, на Спас потрібно ходити до водойм і купатися в них всією сім’єю. Такий ритуал обіцяв міцне здоров’я і благополуччя на весь рік.

Медовий Спас для православних віруючих – привід сходити до церкви, після чого люди збираються вдома всією сім’єю і готують святкову вечерю. Сідають за стіл, читають молитви і дякують Богові, а потім кожен член сім’ї повинен загадати бажання і з’їсти ложку меду. Вважається, що тоді все, що ви задумали, обов’язково збудеться. На Маковія в церкві святять мед, випічку з маком і букети з трав, які називаються “Маковійчики”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *