Ід аль-Адха (Курбан-байрам)

9 липня 2022 року мусульмани починають відзначати свято Курбан-байрам (або Ід аль-Адха). Курбан-байрам — це велике свято, що знаменує закінчення хаджу — паломництва, яке пов’язане з відвідуванням міста Мекка і його околиць. Свято встановлене в пам’ять жертвопринесення пророком Ібрахімом. Свято триває три дні, протягом яких читаються спеціальні молитви «такбир» — молитовні вихваляння Всевишнього. Тим самим віруючі долучаються до паломників, що відправилися в хадж.

Курбан-байрам — Свято приношення жертви, яке відзначають на десятий день місяця зуль-хіджа (цього місяця відбувається хадж). Свято триває три-чотири дні й передбачає ритуальне заколення жертовної худоби — вівці чи кози, корови, верблюда — на згадку про випробування пророка Ібрагима (Авраама). М’ясо ділять на три частини, рівних за вагою та якістю: одну лишають для своєї родини, другу ділять між друзями, третю дають бідним. Мусульмани намагаються виявляти особливу увагу до інших людей у цей період.

Мусульманин, зробивши жертвопринесення, не повинен скупитися на пригощання. Обов’язково необхідно нагодувати бідних та голодних. Час для здійснення жертвопринесення настає відразу після закінчення св’яткової молитви, а завершується незадовго до заходу сонця третього дня. З усіх видів тварин потрібно приносити в жертву тільки верблюдів, корів (биків), буйволів, овець або кіз. Жертовна тварина має бути дорослою, здоровою, без істотних вад. Згідно з мусульманськими віруванням, принесені в жертву тварини для Аллаха і заради турботи про бідних, будуть в судний день допомагати людям переправлятися через пекельну безодню до раю по тонкому мосту – Сірат. Тому перед жертвопринесенням кожен власник позначає власну тварину (прикрасами, спеціальними знаками), щоб швидше відшукати її в день приходу Махді, тобто Месії, у воскресіння мертвих, коли стада жертовних тварин будуть товпитися біля входу на Сират.

У свято Курбан-байрам категорично забороняється вживання алкоголю, в цей день така поведінка вважається особливим блюзнірством, знущанням над самими принципами ісламу. Близьким, друзям і родичам в дні свята намагаються зробити подарунки. У наступні після свята дні зазвичай наносять візити до рідних і близьких знайомих, так як відвідування в дні свята жертвопринесення вважається благословенним і бажаним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *