День Червоної Руки – Міжнародний день боротьби з використанням дітей-солдатів

Міжнародний день боротьби з використанням дітей-солдатів є днем пам’яті дітей, які змушені брати участь у війнах. Його метою є припинення практики призову неповнолітніх до лав армій і збройних формувань, які через це позбавлені нормального дитинства. Цей день також називається Днем Червоної Руки. Така назва пов’язана з символом, який використовується 12 лютого для залучення уваги до проблеми дітей-солдатів.
         У 2008 році діти і підлітки зі всього світу помістили його на папір, банери і використовували в особистих повідомленнях, які закликали до припинення використання дітей-солдатів. А у 2009 році в 101 країні світу були зібрані і доставлені тодішньому генсеку Організації Об’єднаних Націй Пан Гі Муну понад 250 тисяч зображень «червоної руки». Доставку на себе символічно взяли колишні діти-солдати з Колумбії і Кот-д’Івуару, в супроводі молодих активістів з Німеччини.

Міжнародне співтовариство засуджує використання осіб до 18 років збройними силами чи збройними формуваннями. Причому мова йде не лише про участь у боях, але і готування їжі, перенесення поранених солдатів або боєприпасів чи інших речей, передавання послань, шпигування. Відповідний “гуманітарний імператив” закріплено у “Паризьких принципах”, які у 2007 році підписали 105 держав-членів ООН.

В “Паризьких принципах” зазначається, що використання дітей збройними силами та формуваннями “порушує їх права та завдає фізичної, емоційної, ментальної, духовної шкоди, а також шкоди їх розвитку”. Багато з таких дітей згодом ще протягом тривалого часу стикаються з психологічними наслідками.

“Навіть якщо діти напряму і не залучені у бій, сам їх зв’язок зі збройними формуваннями чи силами робить дітей більш уразливими. Вони можуть потрапити під перехресний вогонь, підірватися на міні чи зазнати каліцтва від нерозірваних боєприпасів або, особливо що стосується дівчат та жінок, стати жертвами сексуального насильства та експлуатації”, – пояснює Аннетте Ліс. Якщо діти є молодшими 15 років, то йдеться про воєнний злочин, який може переслідувати Міжнародний кримінальний суд у Гаазі”, – додає експертка.

Але День боротьби з використанням дітей-солдатів актуальний не тільки для зарубіжжя, але і особливо – для України. З початком війни на Донбасі проросійські заколотники і російські диверсанти почали вербувати до своїх рядів не тільки дорослих чоловіків, а й дітей.

В ЮНІСЕФ дуже занепокоєні трендом мілітаризації дітей в Україні. “Школи та інші освітні заклади мають бути територією миру, де діти можуть зосередитися на навчанні у спокійному та безпечному оточенні”, – наголошує Аннетте Ліс.

Інформхвилинку онлайн “У центрі Всесвіту – дитина” підготувала завідуюча Підгороднянською бібліотекою – філією Н.Волянська.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *