Хрещення Господнє

19 січня християни східного обряду святкують Хрещення Господнє та Богоявлення Господнє. Напередодні свята, 18 січня, встановлено одноденний суворий піст – Водохресний святвечір. У цей день християни готуються до очищення і освячення святою водою в свято Хрещення. На наступний день, 19 січня, віряни освячуються водою – символічно очищаючись від гріхів. З давніх-давен вірили, що вся вода набуває цілющих властивостей у Водохресну ніч.

За переказами, в цей день Спаситель прийшов до Іоанна Предтечі, який знаходився у  Вифаварі на річці Йордан. Іоанн, побачивши Ісуса, був здивований: «Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі йти до мене?». На це Ісус відповів, що «Годиться нам виповнити усю правду», і прийняв хрещення. Під час хрещення розкрилося небо і на Ісуса зійшов святий дух у вигляді голуба. При цьому було чути голос з неба: “Це син мій улюблений; в тобі моє благовоління”. Звідси ще одна назва свята – Богоявлення. Християни вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день Бог з’явився в трьох проявах: Бог Отець – в голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба. Після хрещення Ісус усамітнився в пустелі, щоб постити і молитися, готуючи себе до виконання місії на землі.

На згадку про біблійні події ополонку прийнято називати «Йорданню». З неї народ набирає святу воду, а деякі занурюються в річку, щоб очистити себе від гріхів. Після церемонії водоосвячення люди поспішають додому. Вся сім’я, як і перед Різдвом збирається за столом. Першим кутю за традицією пробує той, хто останнім повернувся з освячення. Сьогодні також прийнято окропляти помешкання і домашніх тварин цілющою водою, щоб захиститися від біди і хвороб. Водохресну воду прийнято зберігати до наступного року і пити при хворобах, вона також допомагає дівчатам зберегти красу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *