215 років з дня освячення церкви Покрови Святої Богородиці

Рівно 215 років пройшло з дня освячення церкви Покрови Святої Богородиці, що на Богополі у місті Первомайську.

Сама церква була побудована у 1805 році після ліквідації дерев’яної каплиці. Храм будувався 37 років з 1768 року. Тикий довгий срок будівництва був обумовлений важкістю транспортування необхідних матеріалів: кіньми доставлялись камінь-граніт, пісок, глина, а також  селянськими бунтами у 1772-1774 роках. Була освячена у 1806 році протоієреєм Петром Товстицьким на честь Покрова Святої Богородиці, іменем якої була присвячена і стара церква-каплиця. Під час землетрусу у 1839 році головна вівтарна стіна була зруйнована, а в куполі зявилися тріщини. На прохання священика церкви Гавриїла Ржепішевського храм був відремонтований на кошти графа Потоцького. Також, у цей час була побудована дзвіниця та цегельна огорожа. У 1888 році, стараннями священнослужителя Іоана Чернявського (1888-1890) на честь 900-річчя Хрещення Русі церква була прикрашена іконою св. кн. Володимира та кн. Ольги. У другій половині XIX століття на Богополі за сприяння церкви були відкриті для широкого загалу «Школи грамоти».

Відтоді церква Покрови Святої Богородиці пережила багато буремних років: зміни держав, жахи війн, голодовки, її обійшла стороною доля багатьох зруйнованих храмів. Треба зазначити, що великий внесок у розбудову церкви та зміцнення її авторитету вніс протоієрей, отець Віталій (Мальчук), який віддав служінню 36 років свого життя (помер у 2003 році). Саме в цей період відбулося відродження церкви, в тому числі і поліпшення її матеріальної бази та облаштування. В пам’яті Первомайської громади отець Віталій залишився як зразок самовідданого служіння вірі, церкві, громаді.

У теперішній час обидві споруди: церква та дзвіниця радують відвідувачів своєю класичною візантійською архітектурою та величчю. Церква і дзвіниця є пям’ятником архітектури національного значення.

14 жовтня 2021 року на свято Покрови Пресвятої Богородиці відбулася Божествення літургія, яку очолив Архієпископ Первомайський та Вознесенський Олексій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *