День пам’яті жертв Бабиного Яру

Похилений вітром осіннім,

Над Бабиним Яром стою.

Отця сивобрового бачу,

І брата, і матір свою.

   («Реквієм» Д. Павличко.)

В історії людства є події, трагічність яких з відстані років набирає сумного звучання, застерігаючи суспільство від їх повторення. Одна з таких найтрагічніших сторінок історії – трагедія Бабиного Яру.

Українська та світова спільнота у вересні 2021року відзначатиме 80-ту річницю подій у Бабиному Яру, що є символом трагедії Голокосту та нацистських злочинів на українській землі, жертвами яких стали мільйони людей. Бабин Яр став могилою десятків тисяч євреїв, а також українських патріотів, військовополонених та інших громадян. Злочини в Бабиному Яру перевершили всі відомі до цього часу трагедії.   З вересня 1941 року до кінця вересня 1943-го він був місцем регулярних розстрілів і захоронень, які проводили органи нацистської поліції безпеки. Тільки  за два дні, 29 і 30 вересня 1941 року, на околиці Києва розстріляли 33 771 людину. Серед них були євреї, сінті та рома, радянські військовополонені, комуністи-підпільники. Але євреїв було найбільше: понад 30 тисяч.

Бабин Яр був обраний німецьким командуванням через наявність там ровів і ярів. Це полегшувало завдання катам: їм не довелося рити глибокі могили для тисяч трупів. Крім того, місце було досить віддалене від центру міста: там легко було сховатися від допитливих, та й пострілів було не чутно.

Це був не просто розстріл. Це був конвеєр. Людей, які кричали від жаху, вбивали пострілами в потилицю упродовж декількох годин поспіль. Тільки за перший день було розстріляно понад 20 тисяч людей. Одна група німців відповідала безпосередньо за розстріл, інша – складала трупи, третя – сортувала цінні речі, четверта – стерегла тих, хто чекав своєї “черги”…

Бабин Яр – це некрополь для більше ніж 100 000 цивільних громадян та військовополонених. Нині фактично не існує на мапі Києва Бабиного Яру, його зрівняли із землею. Є тільки згадка та пам’ять про нього.

29 вересня – День пам’яті жертв Бабиного Яру – одного з найжахливіших символів Голокосту. Пам’ять про трагедію Бабиного Яру вшановується в Україні на державному рівні й є свідченням того, що в колективній пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків і будь-яких термінів – вони завжди живі, так само, як є живим біль втрати за кожним, хто пройшов дорогою смерті й поліг у братській могилі Бабиного Яру.

Первомайська бібліотека приєднується до вшанування цієї скорботної дати і підготувала для користувачів  віртуальний календар «Цей день в історії»,«Бабин яр: людина, влада, історія…». Представлені документи розповідають про жахливі сторінки нашої історії. В пам’ять жертв цієї трагедії в  бібліотеках «Публічної  бібліотеки Первомайської міської ради було оформлено тематичні полиці: в читальній залі — полицю-спогад «Бабин Яр– Життя та смерть» (бібліотекар С. Швець); на абонементі — «Бабин Яр – пам’ять на тлі історії» (бібліотекарі І.Гоцько, Г.Татуревич); в читальній залі сектору обслуговування дітей, представлено виставку – реквієм «Бабин Яр – НІКОЛИ БІЛЬШЕ!» (Н.Григоренко, К.Кравченко).    

 Користувачі бібліотек мають можливість ознайомитись з маловідомими сторінками історії та переглянути ілюстрації-спогади очевидців трагедії Бабиного Яру. На полиці представлено також твори відомих українських письменників.

Книгозбірня запрошує всіх, хто цікавиться історичним минулим, почитати про  ті  часи.

Бабин Яр —  це не тільки трагедія минулої війни, це урок на майбутнє, який знову і знову нагадує, як важливо запобігати насильству та берегти мир. Ми повинні зробити усе ,щоб подібне не повторювалося

.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *