День святого цілителя Пантелеймона

9 серпня 2021 року християни східного обряду відзначають День святого цілителя Пантелеймона.

Народився святий в Нікомедії, в заможній сім’ї і отримав ім’я Пантолеон (лев у всьому). Його мати свята Єввула була християнкою і виховувала сина в своїй вірі, але рано померла. Батько віддав сина в школу знаменитого лікаря Єфросинія для вивчення лікарського мистецтва. Незабаром про нього почув римський імператор Максиміан, який побажав бачити Пантолеона при своєму дворі.

У той час, у вигнанні проживав в Нікомедії пресвітер Єрмолай, який примітив Пантелеона і почав розповідати йому про християнство. Згідно із писанням про житіє, Пантолеон став християнином, коли побачив на вулиці дитину, яка померла від укусу єхидни (змії), він по молитві до Ісуса Христа воскресив його. Після цього він прийняв хрещення від пресвітера Єрмолая і отримав ім’я Пантелеімон (всемилостивий). Ставши безкоштовним лікарем, Пантелеймон позбавив багатьох лікарів доходів, і імператору Максиміану надійшов донос, що Пантелеімон відвідує в тюрмі християн і лікує їх ім’ям Христа. Імператор закликав Пантелеймона і просив спростувати донос. Святий запропонував імператору закликати одного невиліковного хворого і влаштувати випробування. Хто зцілить його: він або язичницькі жреці. Язичницькі жреці не змогли зцілити хворого, а Пантелеімон силою молитви дарував  зцілення. Після цього багато хто увірував у Христа, а Максиміан озлобився на Пантелеймона і наказав катувати його, а потім кинути з важким каменем в море. Але Пантелеімон залишився неушкоджений, тоді його піддали новим мукам: повісили на дереві, палили, потім рвали залізними кігтями, колесували, кидали в кипляче олово, намагалися втопити в морі. Дикі звірі, яким він був кинутий, лизали йому ноги. Після всіх катувань Пантелеймона засудили до відрізання голови. Його прив’язали до оливкового дерева і хотіли відрубати голову, але святий став молитися і меч не заподіяв йому шкоди. Під час молитви голос з небес закликав Пантелеймона в Царство Небесне. Воїни попадали на коліна та почали просити прощення та хотіли відпустити його. Але святий попросив воїнів виконати даний їм наказ. Коли йому відрубали голову, то з рани потекло молоко, а маслина покрилася плодами. Кинуте в багаття тіло великомученика не згоріло і було поховане християнами.

Голова Пантелеймона зберігається в Пантелеймонівському монастирі на Афоні. У Православній церкві Пантелеймон вшановується як покровитель воїнів та покровитель медицини, цілителів.

Святий Пантелеймон вважається строгим святим, тому у цей день не можна працювати, потрібно звертатися молитвою до святого за зціленням від недугів та хвороб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *