День пророка Іллі. Ільїн День

День пророка Іллі почали відзначати ще жителі околиць гори Кармель — місце, в якому Ілля-пророк переміг жреців Ваала (ця історія описана в 18-му розділі Третьої книги Царств).

Відповідно до Священного Писання, в печерах Кармелю переховувався колись пророк Ілія. На вершині цієї гори пророк молив Бога про припинення трирічної посухи. Християни, іудеї і мусульмани шанують цю гору «святим місцем», вона є релігійним центром поклоніння іудеїв і християн.

Згідно слов’янським народним легендам, що спирається на біблійну традицію, Ілля був узятий живим на небо. Перед кінцем світу Ілля спуститься на землю і три рази об’їде світ, попереджаючи про Страшний Суд, потім з’явиться на землю вмирати або прийме мученицьку смерть через відсікання голови на шкурі величезного вола, який пасеться на семи горах і випиває сім річок води, а кров, що пролилася при цьому спалить землю.

Ільїн день – один з найбільших і особливо шанованих народних свят. У слов’янській народній традиції Ілля – володар грому, небесного вогню, дощу, покровитель врожаю і родючості. Ілля – «грізний святий». За українським повір’ям, сонце — колесо від колісниці Іллі-пророка, Чумацький шлях — дорога, по якій їздить пророк, що запряжена вогненними кіньми від чого і відбувається грім. Взимку Ілля їздить на санях, тому грози і грому не буває.

В Ільїн день категорично заборонена будь-яка робота, так як вважається, що вона не принесе ніякого результату і тільки може розгнівати Іллю-пророка, який жорстоко карає за нешанобливе ставлення до свого свята. Ільїн день вважався календарним кордоном літа, коли в природі з’являлися перші ознаки осені і зміна в поведінку звірів і птахів, змінюється погода. 2 серпня не можна впускати в будинок бездомних тварин, інакше в них вселяться злі духи, що ховаються від гніву Іллі. Виганяти домашніх звірів на вулицю також не варто. У цей день не можна ловити рибу.

Найвідоміша заборона цього дня пов’язана з повір’ям про те, що в День Іллі оживає підводна нечисть. З цього дня в озерах і річках вже не купаються, щоб русалки і водяні на дно не потягли. Наші предки вважали, що купання в цей день може накликати хвороби. Така заборона має і природне обґрунтування: зазвичай вода з 2 серпня ставала холодною в північних регіонах, а у південних – зацвітала.

У цей день християни відвідують літургію.

2 серпня можна збирати ягоди і трави, заготовлювати чай і цілющі рослини. Ілля Пророк вважається покровителем родючості, тому йому необхідно молитися про поповнення в родині. Сьогодні доглядають за бджолами і працють на пасіці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *