
Різдво Іоанна Хрестителя (Предтечі) щорічно відзначається 7 липня. У цей день православні християни святкують день народження святого, що передбачив пришестя Ісуса Христа і пізніше хрестив Його в річці Йордані. А ще 7 липня відоме як Іван Купала, Іванів день, Іван Купальник. Пророка Іоанна називають Предтечею, тобто попередником Ісуса Христа, тому що його місія була в тому, щоб впізнати Христа, Сина Божого, серед тисячі інших людей і сповістити світу про Його прихід, Його пришестя. Євангеліє називає пророка Іоанна гласом Божим, який готує людей до зустрічі з Христом.
Як говориться в Євангелії від Луки, батьками Іоанна Хрестителя були праведні Єлізавета і Захарій. Цю подію їм передбачив архангел Гавриїл, повідавши, що Іоанн буде вести праведне життя і передбаче народження Спасителя. Захарій засумнівався в словах ангела за що втратив здатність говорити поки не збудеться воля Божа. І на 8 день народження Пророка, після обряду «обрізання», Захарія заговорив і нарік сина Іоаном.
Іоанн Предтеча народився за шість місяців до Ісуса. Мати Іоанна Єлизавета і мати Ісуса доводилися один одному родичами. Батьки Іоанна були старими, коли Господь послав їм сина. З милості Божої дитина уникнула смерті серед тисяч дітей Віфлеєму і його околиць під час побиття немовлят, влаштованого за наказом Ірода I Великого – правителя тих місць і батька Ірода Антипи, який через тридцять років накаже відтяти голову Пророка. Батьки Іоанна померли, коли він був ще маленьким: Захарія вбили, тому що він не хотів видати де переховуються його син та дружина, а Єлізавета – померла незабаром після чоловіка, де переховувалася в пустелі.

Предтеча виховувався в одній з релігійних громад. Відомо, що пророк носив грубий одяг, перечіплений шкіряним поясом, харчувався диким медом і сараною, багато молився. Коли Іоанну виповнилось тридцять, Господь покликав його до пророчого служіння. Іоанн став “голосом волаючого в пустелі”. Пустеля – це серця людські, і головне завдання Іоанна Хрестителя було підготувати людей до зустрічі зі Спасителем, закликаючи їх до покаяння. Іоанн Предтеча проповідував: “Йде за мною Сильніший за мене, Йому я негідний навіть розв’язати ремінь на взутті Його; я хрестив вас водою, а Він хреститиме вас Духом Святим”. Під час однієї з таких проповідей на річці Йордан Іоанн Предтеча і зустрів Ісуса Христа. Хрещенням Ісуса в річці Йордан пророк Іоанн завершив головне призначення свого життя. З цього моменту він починає безстрашно викривати людські пороки, не роблячи різниці чи це проста людина чи можновладець.

Близько 30 року нашої ери Іудеєю правив Ірод Антипа, у якого коханкою була Іродіада, законна дружина його рідного брата. Пророк Іоанн Хреститель не раз публічно викривав це кровозмішення, цей злочинний зв’язок, за що його і зненавиділа Іродіада, яка домоглася, щоб пророка запроторили до в’язниці. Але і цього було мало. Одного разу, на бенкеті в честь дня народження Ірода Антипи дочка Іродіади Соломія танцювала для царя, і в нагороду за танець, за домовленістю зі своєю матір’ю, попросила у царя голову Пророка. Іоанну Хрестителю відтяли голову, і Соломія принесла її на блюді Іродіаді. На згадку про це встановлене церковне свято Усікновення глави Іоанна Предтечі. Злодійство Іродіади і її дочки Соломії не залишилося безкарним. Суд Божий відбувся над усіма учасниками трагедії – Іродом, Іродіадою, Соломією – ще при житті. Соломія, переходячи взимку річку, провалилася під лід, і крижина перерізала їй горло – тіло віднесло течією, і матері принесли тільки голову. Ірод і Іродіада під час землетрусу були поглинуті під землю. Імена цих людей стали символом великого гріха.

А ось Іоанна Предтечу вшановують: 6 жовтня – зачаття, 7 липня – Різдво, 11 вересня – усікновення глави, 20 січня – собор Іоанна Хрестителя в честь свята Хрещення, 9 березня – перше і друге знайдення глави Іоанна Предтечі, 7 червня – третє Знайдення голови. Напередодні свята і в саме Різдво Іоанна Хрестителя віруючі відвідують богослужіння в храмі. Святому прийнято молитися про допомогу в лікуванні залежностей.
Святкування Івана Купала на Різдво Іоана Хрестителя завжди засуджувалося Церквою. Вважається, що дикі танці та нічні обряди, – скоріше данина шаленості Іродіади, а не подвигу великого пророка Іоанна Предтечі.
Різдво Іоанна Хрестителя припадає на Петрів піст, тому в цей день потрібно утриматися від вживання м’яса, молока, яєць і страв з цих продуктів.