Навруз Байрам

Навруз Байрам – це важливе свято нового року за астрономічним сонячним календарем у іранських та тюркських народів і одна з чудових народних традицій. Навруз – свято оптимізму, перемоги життєдайних сил природи, її буйного цвітіння. Навруз Байрам починається в день весняного рівнодення. У 2021 році свято відзначається 21 березня як офіційний початок нового року за астрономічним сонячним календарем. Святкування проходить в Ірані, Афганістані, Узбекистані, Туркменістані, Таджикистані, Азербайджані, Албанії, Киргизії, Македонії, Туреччини, Казахстані.

Свято має давню історію, яку можна простежити до шумерів і вавілонської цивілізації. У стародавньому зороастрійському календарі свято Навруз один з найбільш священних свят. Відновлення весни мало духовне значення, яке символізувало тріумф добра над злом і радості над сумом. До наших днів зберігся звичай розпалювати ритуальні багаття, запалювати факели і свічки, фарбувати яйця, пророщувати зерна пшениці або ячменю і ставити їх на святковий стіл разом з різноманітними солодощами. Свято увібрало в себе і деякі язичницькі традиції, обряди і ритуали.

У кожному регіоні традиції і обряди свята різні, але їх об’єднують багато особливостей. У більшості регіонів перед святом готують символічний вогонь і воду, традиційні танці закінчуються перестрибуванням багать і струмків. Сім’ї запасаються водою, в надії на те, що це принесе великий достаток в новому році і віджене негаразди. Іншою особливістю Навруза є відвідування кладовища напередодні свята, де у пам’ять про померлих запалюють свічки. Ще однією загальною традицією Навруза є приготування святкового столу, на якому розміщують ряд символічних предметів. Залежно від регіону святкові столи відрізняються, але є і загальні особливості. Головною стравою столу є святковий плов. За звичаєм, на столі повинна бути їжа, що складається з семи елементів, назва яких починається на букву “с” (сумах – приправа, сюд ​​- молоко, сірке – оцет, семені – проросла в тарілці пшениця, сабзі – зелень і ін.). Крім перерахованих страв на стіл ставляться дзеркало, свічки і фарбовані яйця. Ці предмети символізують непорочність, світло, щастя і родючість у Новому році.

30 вересня 2009 року свято Навруз Байрам був включений в список ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини. 23 лютого 2010 року Організація Об’єднаних Націй оголосила 21 березня Міжнародним днем ​​Навруза.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *