
Йом-Кіпур, або день Спокути (від івр. слова «Кіпур» – спокутування, прощення, викуп) входить до числа найважливіших свят іудаїзму. Він нагадує про дні більш ніж трьохтисячолітньої давності, коли знаходячись в Синайській пустелі євреї зробили величезну помилку, почавши вклонятися золотому теляті. В цю дату Всевишній простив єврейському народу гріх золотого тельця і з тих пір він став Днем Спокути. Йом Кіпур називають також “суботою субот”. У цей день діють п’ять заборон – на їжу і питво (протягом 25 годин), умивання, намазування шкіри, носіння шкіряного взуття і подружню близькість. Це, також, день сповіді та поминання померлих.
Йом-Кіпур хоч і триває всього одну добу, підготовка до нього починається, ледь закінчується Рош а-Шана. Всі дні перед цим святом євреї повинні каятися у своїх поганих вчинках, словах і навіть думках перед Всевишнім. Також, перед святом потрібно зробити обмивання і носити білий одяг, що уособлює чистоту. На саме ж свято забороняється будь-яка робота, навіть умивання і причісування, можна тільки омити кінчики пальців. Дуже поширений ритуал капарот (обряд спокутування), коли вимовляється ритуальна формула “Хай буде це моєю спокутою …” і живу курку або півня крутять над головою.

Після здійснення обряду птицю відносять до Шойхет (Різнику), і дарують її або її приблизну вартість бідним. У цей день, за традицією, кожен одружений чоловік запалює вдома сімейну свічку, “свічку життя” (нер хайім), яка буде горіти до закінчення свята. Всі люди повинні посміхатися і говорити один з одним тільки привітно, втім, це рекомендується робити цілий рік.

Свята дата єврейського календаря проходить в покаянних молитвах. На вечірнє богослужіння чоловіки одягають Таліт (це єдиний день у році, коли Таліт одягається на вечірню службу). Літургія Йом Кіпур починається з проголошення молитви “Коль Нідрей”, яка повинна бути прочитана до заходу сонця, після якої читається Маарів (вечірня молитва), що включає в себе додаткові молитви – Сліхот. Особливо релігійні євреї залишаються в синагозі на всю ніч, читаючи псалми, славослів’я і різні благання. В кінці Йом Кіпур читається молитва Немулу, коли небесні ворота закриваються до наступного року. Сурмлять в шофар, і присутні бажають один одному: “У майбутньому році в Єрусалимі”. Увечері всі люди одягаються в біле і виходять на вулицю гуляти.

В Ізраїлі публічне порушення Йом Кіпур (наприклад, прийом їжі, їзда за кермом або розмова по мобільному телефону) навіть серед світських євреїв не прийнятна. У цей день дороги порожні (за рідкісними винятками – наприклад, машин швидкої допомоги, поліції і пожежної охорони), тому діти вільно їздять по вулицях і шосе на велосипедах, а ізраїльтяни жартома називають Йом-Кіпур “святом велосипедів”.

У цей час життя Ізраїлю на добу повністю затихає. Скасовуються навіть авіарейси. Євреї занурюються в напружене очікування, адже в цей період Всевишній виносить свій вирок. Йом Кіпур – це дуже строгий піст, який триває трохи більше доби і який зобов’язані постити всі євреї (за винятком дітей, породіль і хворих за вказівкою лікаря), він вважається одним з найбільш важливих, урочистих і світлих свят в іудаїзмі. Адже Йом Кіпур – день каяття, молитов, очищення і відпущення гріхів, день повного єднання між Творцем і єврейським народом.