Йом-Кіпур

Йом-Кіпур, або день Спокути (від івр. слова «Кіпур» – спокутування, прощення, викуп) входить до числа найважливіших свят іудаїзму. Він нагадує про дні більш ніж трьохтисячолітньої давності, коли знаходячись в Синайській пустелі євреї зробили величезну помилку, почавши вклонятися золотому теляті. В цю дату Всевишній простив єврейському народу гріх золотого тельця і ​​з тих пір він став Днем Спокути. Йом Кіпур називають також “суботою субот”. У цей день діють п’ять заборон – на їжу і питво (протягом 25 годин), умивання, намазування шкіри, носіння шкіряного взуття і подружню близькість. Це, також, день сповіді та поминання померлих.

Йом-Кіпур хоч і триває всього одну добу, підготовка до нього починається, ледь закінчується Рош а-Шана. Всі дні перед  цим святом євреї повинні каятися у своїх поганих вчинках, словах і навіть думках перед Всевишнім. Також, перед святом потрібно зробити обмивання і носити білий одяг, що уособлює чистоту. На саме ж свято забороняється будь-яка робота, навіть умивання і причісування, можна тільки омити кінчики пальців. Дуже поширений ритуал капарот (обряд спокутування), коли вимовляється ритуальна формула “Хай буде це моєю спокутою …” і живу курку або півня крутять над головою.

An Ultra Orthodox Jewish man in the religious neighborhood of Ashdod participates in a Kaparot ritual in which a chicken is swung over one’s head in belief that one transfers the sins from the past year into the chicken. The ritual is performed before the Day of Atonement, Yom Kippur, the holiest day in the Jewish year. The chicken is later slaughtered and given to charity. Photo by Dima Vazinovich / Flash90.

Після здійснення обряду птицю відносять до Шойхет (Різнику), і дарують її або її приблизну вартість бідним. У цей день, за традицією, кожен одружений чоловік запалює вдома сімейну свічку, “свічку життя” (нер хайім), яка буде горіти до закінчення свята. Всі люди повинні посміхатися і говорити один з одним тільки привітно, втім, це рекомендується робити цілий рік.


Свята дата єврейського календаря проходить в покаянних молитвах. На вечірнє богослужіння чоловіки одягають Таліт (це єдиний день у році, коли Таліт одягається на вечірню службу). Літургія Йом Кіпур починається з проголошення молитви “Коль Нідрей”, яка повинна бути прочитана до заходу сонця, після якої читається Маарів (вечірня молитва), що включає в себе додаткові молитви – Сліхот. Особливо релігійні євреї залишаються в синагозі на всю ніч, читаючи псалми, славослів’я і різні благання. В кінці Йом Кіпур читається молитва Немулу, коли небесні ворота закриваються до наступного року. Сурмлять в шофар, і присутні бажають один одному: “У майбутньому році в Єрусалимі”. Увечері всі люди одягаються в біле і виходять на вулицю гуляти.


В Ізраїлі публічне порушення Йом Кіпур (наприклад, прийом їжі, їзда за кермом або розмова по мобільному телефону) навіть серед світських євреїв не прийнятна. У цей день дороги порожні (за рідкісними винятками – наприклад, машин швидкої допомоги, поліції і пожежної охорони), тому діти вільно їздять по вулицях і шосе на велосипедах, а ізраїльтяни жартома називають Йом-Кіпур “святом велосипедів”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У цей час життя Ізраїлю на добу повністю затихає. Скасовуються навіть авіарейси. Євреї занурюються в напружене очікування, адже в цей період Всевишній виносить свій вирок. Йом Кіпур – це дуже строгий піст, який триває трохи більше доби і який зобов’язані постити всі євреї (за винятком дітей, породіль і хворих за вказівкою лікаря), він вважається одним з найбільш важливих, урочистих і світлих свят в іудаїзмі. Адже Йом Кіпур – день каяття, молитов, очищення і відпущення гріхів, день повного єднання між Творцем і єврейським народом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *