Курбан-байрам

Назва одного з головних ісламських свят – Курбан-байрам (тюрк.) або Ід аль-Адха (араб.) – дослівно перекладається як «свято жертви». Він відзначається мусульманами всього світу через 70 днів після завершення священного місяця Рамадан.
Протягом півтора місяця до настання Курбан-байраму у мусульман прийнято здійснювати хадж – паломництво до святих місць в Мецці. Непростий, повний поневірянь шлях допомагає підняти рівень релігійного і морального розвитку. Згідно стовпів ісламу, здійснити хадж хоча б раз у житті повинен кожен правовірний. Курбан-байрам є апогеєм паломництва і проголошує милосердя, доброту і любов до людей.
Свято відзначається на честь пророка Ібрахіма.

Як говорить Коран, уві сні до нього з’явився ангел Джабраїл і повелів по волі Аллаха принести в жертву свого сина Ісмаїла. Готуючись до обряду, Ібрахім відправився в долину Міна, до місця розташування Мекки. Ісмаїл пішов за батьком, підкоряючись волі батька і Всевишнього. Під час жертвопринесення ангел Джабраїл дав пророку Ібрагіму в якості заміни барана. За відданість і душевну чистоту Ібрахіма Аллах дарував Ізмаїлу життя.
«Аллах, дізнавшись про відданість та щирість Ібрахіма і його сина через це випробування, озвався до нього як до друга: «О Ібрагіме! Ти виправдав Наше навіювання і не вагався у виконанні Нашого повеління. Цього з тебе досить. Ми Своє випробування полегшимо нагородженням за твоє добродіяння. Так Ми нагороджуємо добро! Іспит, якому Ми піддали Ібрахіма і його сина, – це випробування, яке виявило їх справжню віру в Господа мешканця світів. Ми викупили його сина великої жертвою, щоб він жив по велінню Аллаха Всевишнього» (з хадисів пророка Мухаммада).

До святкування мусульмани готуються заздалегідь і протягом 10 днів дотримуються посту. Ніч напередодні Курбан-байраму правовірним бажано провести, читаючи намаз. Вважається, що в цей час Всевишній відповідає на прохання своїх рабів. Посланник Аллаха сказав: «Хто б не був, не спати в ніч розговіння і ніч Курбана в служінні Всевишньому – чи не спіткає серце його печаль, коли печаль спіткає інших».
Святкувати Курбан-байрам починають з раннього ранку. Зробивши повне обмивання і надівши охайний одяг, мусульмани колективно моляться в мечеті. У святилищі читають Коран, слухають проповідь імама, в якій пояснюється значення і походження обряду жертвопринесення.

Після жертвопринесення одну третину слід залишити собі, другу третину роздати як милостиню, а решту використовувати для святкової трапези в сім’ї. Оскільки жертва відбувається в ім’я Аллаха, вона повинна принести користь злиденним і винагороду жертводавцям в майбутньому житті.
Святкування Курбан-байраму триває три-чотири дні і вважається бажаним і благословенним часом для візитів до родичів і друзів, яким прийнято дарувати подарунки.

З давніх-давен мусульмани славляться гостинністю та привітністю. Кожен по-справжньому віруючий в ці дні намагається зібрати під дахом свого будинку якомога більше гостей, від душі почастувати і порадувати людей. З м’яса жертовного баранчика прийнято готувати традиційні для цього свята страви, причому чим більше вдасться приготувати страв – тим краще. У перший день господині подають на стіл страви з печінки і серця. У другий день починають частування з супів, зварених на баранячих головах і ніжках. На друге – печеню, доповнене гарніром з рису або овочів. У третій і четвертий день готують смажені баранячі реберця і традиційні манти, шашлик, лагман, плов, бешбармак. Жодне застілля не обходиться без улюблених солодощів та десертів – пирогів, коржів і страв з мигдалю та родзинок.

Один коментар до “Курбан-байрам”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *