Виставка «Донбас»: переPROчитання образу

В читальній залі центральної міської бібліотеки  експонується виставка «Донбас»: переPROчитання образу». Організатори проекту – Український інститут національної пам’яті та Національний музей історії України.  Метою виставки є формування образу Донбасу, як невід’ємної частини України, без якої не можливі ані консолідація української політичної нації, ані Соборна Українська Держава. Виставка починається  з екскурсу в далеке минуле донецького краю, де розповідається про «Амвросіївський комплекс» –  найбільшу  пам’ятку Європи, вік якої сягає 20 000 років; давній рудник «Картамиш» у Бахмутській улоговині свідчить про існування на цій території потужного гірничо-металургійного центру. Починаючи з кінця XVI та на початку  XVII століть територія сучасної Донеччини і Луганщини освоювалась козаками: запорізькими, донськими, слобідськими, про що свідчить історична пісенна балада «Де Савур – Могила, широка долина» та інші.

На виставці представлені видатні постаті Донеччини, зокрема: О.К. Алчевський – це той рідкісний випадок, коли український суспільний рух реалізовується не лише в культурно-просвітницькому напрямі, але й шляхом бурхливої модернізації економічної складової  життєвого простору українців.

Володимир Сікевич, Микита і Микола Шаповали –  члени Бахмутської повітової ради боролись проти вилучення Катеринославщини та Бахмутського повіту з автономної центральної території. Володимир Сосюра, уродженець м. Сіверськ Донецької області, написав : “Нам треба єднатись і з ворогом битись…”. Микола Чернявський – поет, життєве кредо якого було «вибитись на рідну мову».

Також, на виставці представлені сторінки історичних подій під час та після Голодоморів, розстріли засуджених на смерть «ворогів народу» на Рутченковому полі (від 5 до 7 тисяч осіб).

Наступний розділ виставки розповідає про діяльність молодіжної організації м. Краснодону «Молода гвардія», похід груп ОУН на Донбасі, підпільної організації «Союз борців за національну Україну» (м.Шахтарськ, 1955-1956 роках), «Реалістичного  робітничого гуртка демократів» (м. Сталіно (сучасне м. Донецьк) 1956-1957 роках) та інших організацій.

Далі, виставка знайомить глядачів з жахливими сторінками роботи Донецького КДБ та діяльністю створеної в 1976 році  Української Гельсінської  Групи.

Заключними розділами виставки є становлення Донеччини та Луганщини в незалежній Україні. Завітайте до центральної міської бібліотеки та познайомтесь ближче з історією українського Донбасу.Чекаємо вас  з 9.00 до 17.00, крім суботи та неділі, за адресою: вул. Грушевського, 1.  Проєкт  діятиме до 4 серпня.

Один коментар до “Виставка «Донбас»: переPROчитання образу”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *