«Круглий стіл» на тему: «Коліївщина на тернах степового Побужжя»

 

7 червня у читальному залі Первомайської міської централізованої бібліотечної системи відбувся «круглий стіл»: «Коліївщина на теренах степового Побужжя». В обговоренні основних питань гайдамацького руху і знакового повстання 1768 року, що й отримало назву Коліївщина взяли участь історики, краєзнавці, працівники міської та районної бібліотечних систем, працівники краєзнавчого музею.

Співробітник читального залу Первомайської міської централізованої бібліотечної системи, письменник Юрій Островершенко виступив із аналізом робіт професора Петра Мірчука, які присвяченні причинам, ходу та наслідкам повстання. Відомий в місті краєзнавець, автор книги «Історія міста Первомайська» Олексій Мурзак поділився з присутніми своїми дослідженнями, щодо гайдамацького руху на території сучасної Первомайщини. А також оприлюднив висновок, що Коліївщина, як і більшість народних повстань закінчилися поразкою через відсутність чіткого плану дій та єдиного бачення кінцевої мети її ватажками, її ж завершальний етап відбувся у нашому краї.

Палку дискусію між істориками і краєзнавцями викликало питання про місце катування одного із провідних ватажків Коліївщини – Максима Залізняка. На думку краєзнавців Олександра Войтова, Тетяни Хмари Максим Залізняк зазнав екзекуції неподалік Орловського (Орликівського) форпосту, а потім був відправлений на заслання.

Історик, кандидат історичних наук Алла Журавльова поставила під сумнім твердження краєзнавців, посилаючись на відсутність достовірних джерел нормативно правового характеру або ж наративного, які б датувалися 1768 рокам і містили відомості про покарання Максима Залізняка на території сучасного міста. Її підтримала методист Первомайської міської централізованої бібліотечної системи Оксана Дорошенко, стверджуючи, що фольклор Південного Побужжя теж не зберіг інформацію про катування гайдамаків, хоч і має чимало легенд про гайдамаків взагалі, а народна пам’ять не могла не зафіксувати таку подію.

Жваве обговорення викликала і постать Івана Гонти, якого співробітниця Первомайської районної бібліотеки Галина Колісніченко представила, як патріота і поборника за права українців. А Олексій Мурзак характеризував, як особистість практичну і меркантильну з далекосяжними планами власного збагачення.

Під час зібрання учасники працювали і з першоджерелами, завідуюча Первомайським краєзнавчим музеєм Олена Красіна цитувала спогади доньки уманського коменданта Вероніки Кребс, які були опубліковані у книзі «Уманская резня. Воспоминания Вероники Кребс». А бібліотекар юнацького відділу Первомайської міської централізованої бібліотечної системи Людмила Волох представила поему Тараса Шевченка «Гайдамаки», яка є одним із найкращих художніх творів, написаних у ХІХ ст. в пам’ять про гнів народний, що вилився у гайдамаччину.

Співробітники міської бібліотеки звертаються до освітян, краєзнавців, істориків та всіх зацікавлених осіб долучитися до вивчення Коліївщини на теренах степового Побужжя. Модератори пошукової роботи Оксана Дорошенко, Юрій Островершенко.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.