Свято Маковея в міській бібліотеці

Ось вже настав останній місяць літа. Він нам приніс щедрий урожай овочів і фруктів. Настала пора і для відкачки меду.

У серпні православні відзначають три Спаса:

14 –Медовий  Спас або Маковія. Прихильники народних звичаїв тільки з цього дня починають їсти мед, звичайно, після освячення його в церкві.

19 – Яблучний Спас. У цей день зривають стиглі яблука і освячують їх. У старі часи до другого Спаса не їли жодних плодів, окрім огірків.

29 – Горіховий, а також Полотняний або Хлібний. Всі три назви цілком виправдані: до цього часу достигають горіхи, з цього дня продавали домоткані полотна і випікали хліб із зерна нового урожаю.

Всі три Спаси поєднують дні Успенського посту, який триває з 14 по 28 серпня.

Свято Маковея одне з найпоетичніших і найшановніших в Україні. Цього дня у церквах святять воду, квіти й мак.

На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковейчик» або «маковейка» і в ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

Обрядовою їжею цього дня є «шуліки». Готують їх так: печуть коржі, ламають на дрібні шматочки і заливають медом з розтертим маком. Ця їжа смачна, її залюбки їдять діти.

В цей день не залишився осторонь і читальний зал Первомайської міської централізованої бібліотечної системи. Бібліотекар А.І. Григоренко підготувала творчу зустріч із фольклорним колективом «Голтяночка», керівник К.Ф. Прокопенко.

На початку заходу Антоніна Іванівна привітала всіх присутніх зі святом та прочитала вірш Г.І. Усатюка «Серпень» і ознайомила присутніх з власним поетичним твором «Медовий Спас». А потім Клавдія Федорівна розповіла легенду про братів Маковеїв, які загинули за християнську віру. Учасники колективу розказували про звичаї і традиції у їхніх родинах, співали й пригощали присутніх коржами з медом.

Лауреат конкурсу Павла Глазового Н.О. Замчак прочитала гумореску, а поетеса Є. Д. Домбровська прочитала свого вірша «Бережіть хліб».

Учасники зустрічі виготовили «маковейчики», а на кінець зустрічі К.Ф. Прокопенко подарувала всім учасникам  заходу збірники «Зимові свята і обряди», «Весняні та літні свята і обряди».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.