Зустріч у стилі ЕТНО: «Веселково на Купала сонце виграє»

Коли духмяне українське літо в самому розпалі, з квітчастими вінками і яскравими вогнищами-приходить свято Івана Купала. Багато в Україні свят, але все ж таки найпоетичнішим святом, яке широко відзначалося в минулому і відзначається зараз в Україні, слід вважати Івана Купала (Купайла). Головні атрибути свята — це Купало й Марена. Тому до цього свята молодь заздалегідь старанно готується: робить опудало, готують деревця (називають їх «Мареною» або «Купалом»), плетуть з живих квітів вінки, збирають хмиз, готують кулі соломи на вогнище. Довкола опудал молодь водить таночки та співають ритуальні купальські пісні. Дівчата плетуть вінки з польових квітів й перед заходом сонця збираються на вигонах біля річок. Увечері чи вже пізньої ночі дівчата пускають на воду сплетені ними вінки з прилаштованими запаленими свічками. Існує прикмета: якщо вінок пливе добре і свічка горить, то дівчина впродовж року вийде заміж, а якщо крутиться на місці — доведеться їй ще трохи дівувати. Якщо вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, з тієї сторони й прийде наречений дівчини. Часто хлопці намагаються зловити вінки дівчат. Двійко зазделегідь домовляються про те, яким буде вінок. Кожна дівчина плете його так, щоб можна було впізнати: вплітали яскраву стрічку, або велику квітку. Якщо хлопцю вдається зловити вінок коханої, діставшись до нього вплав чи на човні, це вважається доброю прикметою для їх подальшої спільної долі.

Саме в переддень свята в читальному залі міської бібліотеки відбулася творча зустріч з колективом «Голтяночка» керівник Клавдія Прокопенко. Вони показали обрядові дійства, співали купальські пісні, а Клавдія Федорівна розповіла легенду про цвіт папороті. Хто його знайде, буде розуміти мову тварин і рослин. Про це свято написано багато пісень, легенд, віршів. Тому під час зустрічі звучали у виконанні авторів вірші «Липень», «Три дороги» А. Григоренко, «Легенди моєї бабусі» Є. Домбровсбкої.

Під час зустрічі звучали і народні прикмети: – Якщо на Купала ніч зоряна, то осінь буде з грибами, а піч з пирогами. – Ранок росяний – на врожай городини, якщо вдень злива –будуть мокрі жнива. – Гроза на Купала – поганий урожай горіхів: їх буде мала і виявляться порожніми. – Опади в цей день передбачали, що через 5 діб настане черга теплих сонячних днів.

На останок учасники зустрічі оглянули виставку книг та періодичних видань з народознавства..

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *